A napelemes és akkumulátoros rendszerek optimális méretezésének módszere

Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy a speciális Planergy-módszertan szerint hogyan jutunk el az adott körülmények között optimális ipari napenergia-rendszer kapacitásának és vezérlésének pontos meghatározásáig.

A cikk tartalma:

  1. Adatgyűjtés és előfeldolgozás
  2. Hisztogram
  3. Elemzés
  4. Modellezés
  5. Optimális kapacitáslekötés

Adatgyűjtés és előfeldolgozás

A beruházás tervezésének első fázisában összegyűjtjük a rendelkezésre álló adatokat. 

Egy ilyen projekt legfontosabb sarokköve a negyedórás historikus fogyasztási adat. Ezt a vállalati ügyfelek le tudják kérni az áramszolgáltatójuktól. 

Ez azért fontos, mert így jól látszanak a napon belüli, a heti és a havi minimumok, illetve csúcsfogyasztási periodusok. 

Ezek nagyon meghatározó jelentőségű adatok – az optimális kapacitás nagyban függ attól, hogy a fogyasztás elolszlása hogyan viszonyul a Nap járásához, illetve az áramszolgáltató által kedvezményes díjszabásban részesített időszakhoz.

Éppen ez az egyik kulcskérdés annak eldöntésében, hogy javítja -e egy telep hatékonyságát az akkumulátor, vagy sem. Amennyiben a napon belül a fogyasztási csúcs nem esik egybe a napelemes rendszer csúcstermelésével, vagy hétvégén jelentősen alacsonyabb a fogyasztás, mint hétközben, akkor nagy valószínűséggel az elemzés végén az fog kiderülni, hogy indokolt az energiatárolási kapacitás kiépítése is a napelemek mellé.

Hisztogram

Az előfeldolgozott adatokból hisztogramot készítünk, amely a vizsgált időszak fogyasztási értékeit szemlélteti.

A hisztogram mutatja a fogyasztási értékek eloszlását, segítve az elemzést és az optimális kapacitás meghatározását.

Az eljárás további célja, hogy a napon belüli fogyasztási értékek eloszlásának elemzése révén automatizáltan meghatározza az optimális kapacitáslekötést is a szolgáltatónál. 

Az optimalizáció célja a büntetések elkerülése és az éves teljesítménydíj minimalizálása, figyelembe véve az ügyfél számára leggazdaságosabb megoldást. 

A lekötött kapacitást lehet módosítani is, ezért bármikor érdemes lehet elindítani egy ilyen energetikai méretezési folyamatot, helyzetelemző céllal is.

TUDNIVALÓK A LEKÖTÖTT KAPACITÁS MÓDOSÍTÁSÁRÓL

  • általában évente egyszer, meghatározott időszakban lehet módosítani a lekötött kapacitást.
  • a pontos határidőket az áramszolgáltató határozza meg, de jellemzően az év vége felé van lehetőség a következő évre vonatkozó módosítási igény benyújtására.
  • a cégnek írásos kérelmet kell benyújtania az áramszolgáltatóhoz
  • a kérelemben meg kell jelölni a kívánt új kapacitásértéket
  • az áramszolgáltató megvizsgálja a kérelmet és a hálózati lehetőségeket
  • a módosítás függ a hálózat műszaki lehetőségeitől
  • kapacitásnövelés esetén előfordulhat, hogy hálózatfejlesztésre van szükség, amit a cégnek kell finanszíroznia.
  • kapacitáscsökkentés esetén figyelembe kell venni az esetleges szerződéses kötelezettségeket és a minimális lekötési időt
  • a módosítás díjköteles lehet, különösen kapacitásbővítés esetén.
  • a díjak mértéke függ a módosítás nagyságától és a szükséges műszaki beavatkozásoktól
  • bizonyos szerződéstípusoknál lehet minimális lekötési idő vagy egyéb korlátozás
  • nagymértékű módosításoknál az áramszolgáltató további műszaki vagy gazdasági feltételeket szabhat

Elemzés

Kifejlesztettünk egy algoritmust, amely elemzi a várható napelemes termelés és a fogyasztás kombinációját különböző rendszerméretekre. Az algoritmus figyelembe veszi a napi fogyasztási mintázatokat és a csúcsfogyasztási időszakokat. 

Minden egyes negyedórára elvégezzük a szimulációkat és meghatározzuk az energiamérleget, az alábbi paraméterek alapján:

– napelemek termelése

– fogyasztás

– a napelemeken jelentkező túltermelés leszabályozásának vesztesége

– pénzügyi mérleg (az adott negyedórában realizált megtakarítás összege)

A folyamat során nem csak 1 db teljesítményt vizsgálunk, hanem egy teljes tartományt modellezünk, ennek köszönhetően találjuk meg az optimumot.

Az akkumulátor modellezése

Az akkumulátor-cellák villamos modellezése a rendszer egyenleteinek matematikai leírásán keresztül valósul meg, szemben az akkumulátorok tervezésekor az iparágban hagyományosan használatos végeselemes megközelítéssel.

AZ AKKUMULÁTOROK TERVEZÉSÉRE KORÁBBAN HASZNÁLT VÉGESELEMES SZIMULÁCIÓ LÉPÉSEI

  1. Geometria létrehozása:
    Elkészítik az akkumulátor fizikai szerkezetének 3D modelljét, beleértve az elektródákat, szeparátorokat, elektrolit rétegeket.
  1. Anyagjellemzők definiálása:
    Meghatározzák minden komponens anyagi tulajdonságait (pl. elektromos vezetőképesség, hővezetés, mechanikai tulajdonságok).
  1. Fizikai egyenletek beállítása:
    Definiálják az elektrokémiai, hőtani és mechanikai egyenleteket, amelyek leírják az akkumulátor működését.
  1. Hálózás (Meshing):
    A 3D modellt kisebb elemekre bontják, létrehozva a végeselemes hálót.
  1. Peremfeltételek és terhelések meghatározása:
    Beállítják a működési körülményeket, például a töltési/kisütési áramot, környezeti hőmérsékletet.
  1. A szimuláció lefuttatása:
    A modellt különböző működési körülmények között futtatják, elemezve a teljesítményt és a kapacitást.
  1. Eredmények elemzése:
    Megvizsgálják a feszültségeloszlást, áramsűrűséget, hőmérséklet-eloszlást és más releváns paramétereket.
  1. Optimalizáláss
    Az eredmények alapján módosítják a terveket.
  1. Validálás:
    A szimulációs eredményeket összevetik a valós tesztadatokkal a modell pontosságának ellenőrzésére.

Ez egy hosszadalmas, bonyolult és drága folyamat. 

A Planergy megoldása valós, mérésekből meghatározott karakterisztikákat/paramétereket használ a cellákra vonatkozóan a modell felállításakor, majd azokat matematikai modellek segítségével elemzi a szimulációk során. 

Ez jóval gyorsabb megoldás. 

A piacon létező akkumulátor-modellek adatai, a negyedórás fogyasztási adatok és a körülményekről (napjárás, időjárási adatsorok, stb) elérhető pontos információkat betáplálva szó szerint néhány perc alatt megkapjuk az adott napelemes és akkumulátoros kombináció valószínűsíthető teljesítmény-adatait akár évtizedes távlatban.  

A módszerünk gyors ugyan, de a hatékonyságával kapcsolatban sem merülhet fel kétség: a Planergy megoldásának hitelességét és pontosságát a BME független kutatással igazolta.

Optimális rendszerméret

Az elemzés eredményei alapján az algoritmus kiszámítja az ideális rendszerméretet csak napelemmel, illetve napelem + akkumulátor kombinációban egyaránt.

Az optimalizáció során egy többváltozós célfüggvényt maximalizálunk, amelyet a nettó jelenérték, megtérülési fedezeti pont és a megtakarítások súlyozásával állítunk elő.

NETTÓ JELENÉRTÉK SZÁMÍTÁSA AZ AKKUMULÁTOR-KAPACITÁS TERVEZÉSÉHEZ

A nettó jelenérték (NPV) számítása az akkumulátor kapacitás-tervezésének az a lépése, amely során a tervezett akkumulátor rendszer teljes élettartama alatt várható pénzáramlásokat jelenértékre számítjuk át, figyelembe véve a kezdeti beruházási költségeket.

Képlet:

NPV = -C₀ + Σ (Cᵢ / (1 + r)ⁱ)

 

Ahol:

C₀: kezdeti beruházási költség

Cᵢ: i-edik év nettó pénzáramlása

r: diszkontráta

i: évek száma


Szükséges bemeneti adatok:

Tervezett akkumulátor-kapacitás (kWh)

Beruházási költség ($/kWh)

Várható élettartam (év)

Éves működési és karbantartási költségek

Becsült éves bevételek (energiatárolásból, hálózati szolgáltatásokból)

Diszkontráta

A folyamat:

  1. Különböző kapacitás-opciók definiálása
  2. Minden opcióra pénzáramlás-előrejelzés készítése
  3. NPV számítása minden opcióra
  4. Eredmények összehasonlítása és értékelése

A kapacitás optimalizációjának legfontosabb paraméterei:

– napelemes beruházás nettó jelenértéke

– az akkumulátor hozzáadott nettó jelenértéke

– villamosenergia-megtakarítás

– a megtérülés fedezeti pontja

Ezeket megfelelően súlyozva alakul ki a pénzügyileg optimális rendszerméret, és a legkisebb rendszerméret, amit még érdemes megépíteni.

A vizsgálati tartományt a bekerülési költség tartományával szűkíthetjük. Ez azt jelenti, hogy természetesen adott, meghatározott összegű rendelkezésre álló tőkével is le tudjuk futtatni a szimulációt – és akár mellé meg tudjuk mutatni azt a „valóban” optimális beruházást is, amelyet befektetési költségkorlát nélkül létre lehetne hozni az adott ipari lokáción és felhasználási mód mellett.

Szintén magától értetődik, hogy korábban már telepített napelemeket is képesek vagyunk a modellbe integrálni, és ennek megfelelően határozzuk meg a további napelem- ill. akkumulátor-telepítés gazdasági optimumát.

Az optimalizáció során a Digital Twin-modellen, valódi eszközök digitális ikerpárjain futnak le a szimulációk. 

A szimulációk során használt akkumulátor-modellek méréseken, adatlapi karakterisztikákon alapulva írják le az energiatároló viselkedését és öregedését. Ennek köszönhetően tudunk töltést/kisütést szimulálni, éves ciklusszámot számolni, élettartamot becsülni.

A degradáció modellezésével, a meghatározott fogyasztási jellemzők és az akkumulátor javasolt felhasználási módjai alapján becsülhetővé válik az energiatároló élettartama, évről évre nyomon követhető a várható degradáció és annak hatása a pénzügyi eredményekre.

Optimális kapacitáslekötés

A szimuláció során kiszámítjuk, hogy a lekötött kapacitást mikor lépi túl a fogyasztás, mennyi lesz az ezért kirótt büntetés, illetve ez hogyan viszonyul a lekötés költségeihez – ennek eredményeképpen olyan lekötést fog javasolni a megoldásunk, amelynél az összköltség a lehető legalacsonyabb. 

Az eljárás során azt is figyelembevesszük, hogy a felhasználó különböző elosztói teljesítménydíjakat fizethet a lekötött kapacitás függvényében. Ezek a díjak annál nagyobbak, minél nagyobb a lekötött kapacitás.

Az elemzés eredményei alapján az algoritmus kiszámítja napelem nélküli, napelemes és napelem+akkumulátor használata mellett, hogy hány kW kapacitást érdemes lekötni a szolgáltatónál, hogy a kívánt mértékig csökkentsük a büntetéseket és minimalizáljuk az éves teljesítménydíjat.

Az algoritmus az optimális napelem/napelem+akkumulátor méretet használja fel, amelyet korábban meghatároztunk, és ennek csökkentett fogyasztási hatását is beépíti a számításokba.

A Planergy innovatív tervezési folyamatának legfontosabb előnyei

Az automatizált elemzési módszerünk legfontosabb előnyei:

– pontos és gyors meghatározás

– minimalizálja az emberi hibázás esélyét

– kapacitásokat szabadít fel, mivel nincs szükség manuális elemzésre

– az optimalizált napelemes- és tárolási kapacitás több megtakarítást, gyorsabb megtérülést eredményez

– az optimalizált kapacitáslekötés révén az ügyfelek jelentős további költségmegtakarítást érhetnek el

Fontos elmondani még, hogy az előnyök kihasználása nem ér véget a tervezés véglegesítésével! 

A szimulációkban használt EMS-logika (vagyis az energiamenedzsmentet illető beállítások és felhasználási módok összessége) direktben alkalmazható a fizikai eszköz vezérlésére is. Ez azt jelenti, hogy a szimulációs modellben kitesztelt vezérlési mód később, a valóságban megépített rendszerben is felhasználható

Sőt, a szimulációkat később meg lehet ismételni, hogy a változó körülmények, a telephely fogyasztásában beálló módosulások hatásainak megfelelően módosítsuk a vezérlési logikát, illetve (amennyiben szükséges), változtassunk a kiépített napelem+akkumulátor kapacitásokon, illetve a lekötött kapacitáson.

Ennek köszönhetően az új energiarendszer optimális megtervezettségén túlmenően dinamikusan biztosítani lehet a folyamatosan optimális energiafelhasználást, az adott ipari terület teljes életciklusában.

Hasznosnak találta ezt az összefoglalót a napelemek és akkumulátorok kapacitás-tervezésének folyamatáról? A Planergy Akadémia egy olyan exkluzív technológiai hírforrás, amellyel érdemes képben maradni! Ne maradjon le a tiszta energiarendszerek tervezését és működtetését érintő innovációkról, értesüljön elsők között a Planergy új fejlesztéseiről és iparági információiról!

Ezeket se hagyja ki

A Planergy által kifejlesztett szoftveres szimulációs környezet alkalmas ipari napelemes és akkumulátoros rendszerek komplex szimulációjára. Ennek köszönhetően bármilyen telephely számára könnyedén kiszámítja az oda tökéletesen illeszkedő energetikai beruházás paramétereit, vagyis azt, hogy milyen kapacitású napelemekre és akkumulátorokra van szükség. Az akkumulátorok esetében a konkrét modellre is javaslatot tesz.
A jelenlegi legjobb megoldás vállalati napelemes és akkumulátoros rendszerek méretezésére a szimuláció. Egy ilyen program sokkal hatékonyabb, kifinomultabb és gyorsabb, mint Excelben számolgatni. A jövőben elképzelhető, hogy a mesterséges intelligencia erre is jó megoldást fog nyújtani, de a szimulációnak még hosszú évekig vezető szerepe lesz.
A digitális ikrek technológiája forradalmasíthatja az akkumulátor rendszerek tervezését. Lehetőség nyílik rá, hogy részletes modellek készüljenek a várható viselkedésről, így jelentős pénzügyi és műszaki biztonsággal lehet számolni.
A megújuló energiát hasznosítani képes technológiák elterjedése nem csak lehetőségeket, hanem kihívásokat is teremt az ipari szereplők számára. A C&I szektor szereplőinek ebben segítséget nyújthat az akkumulátor.

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlap kitöltésével, és kollégáink hamarosan felkeresik Önt. Sürgős? Keressen minket telefonon:

Kapcsolatfelvételi űrlap