-
Akkumulátor Sikersztorik 2024
Van tudomása sikeres, ipari energiatárolós projektekről? Ossza meg velünk!
A Planergy Solutions és a Magyar Akkumulátor Szövetség közös kampányt indít 2024 májusában, amelynek keretében szeretnénk minél szélesebb körben hírét vinni a hazai ipari akkumulátoros energetikai fejlesztések sikereinek!
A kampány elemei:
Szeretnénk saját digitális felületeiken (üzleti blogok és közösségi média-csatornák) egyesével, részletesen, adatokkal megtámogatva bemutatni olyan sikeres, ipari energetikai beruházásokat, amelyekben szerepet kapott az akkumulátor-kapacitás kiépítése.
Az adatokat feldolgozzuk és a fényképekkel együtt esettanulmányok formájában közzétesszük.
A terveink szerint egy színvonalas digitális kiadványt is készítünk, amelyben részletesen bemutatjuk a beküldött projekteket.
Emellett a legszínvonalasabb projektek gazdáit felkérjük, hogy személyesen is adjanak elő a Magyar Akkumulátor Szövetség tagjai előtt, a szeptemberi Energiatárolás Munkacsoport ülésen.
A kampányban való részvétel teljesen ingyenes.
Miért érdemes részt venni a kampányban?
Az akkumulátorok a nemzetközi piacon már bizonyítottak, számos vállalkozást tesznek versenyképesebbé, hatékonyabbá, és támogatják a tiszta, karbonsemleges energiaellátás elterjedését
Az energiatárolós piac fejlődése mindannyiunk közös érdeke. Ezért döntött úgy a Planergy Solutions, hogy szeretnénk minél több sikeres energiatárolós projektet összegyűjteni és bemutatni egy online kampány keretében a szélesebb közönséggel.
Egy rövid kérdőív kitöltésére kérjük fel az olyan cégek képviselőit, ahol van már üzemelő, vagy hamarosan üzembe helyezett akkumulátoros rendszer.
Ennek köszönhetően olyan cégvezetők is megismerhetik az energiatárolós beruházások előnyeit, folyamatát és eredményeit, akik még nem éltek ezzel a lehetőséggel.
Számokkal alátámasztott, konkrét esettanulmányokat láthatnak, így könnyen el tudják képzelni, hogyan nézne ki egy hasonló fejlesztés az ő létesítményeikben.
Sokan tudják, hogy foglalkozniuk kellene a témával, de még mindig nagyon újnak számít.
Sok tévhit kering az elektromos áram tárolásával kapcsolatban.
A beruházások gyakorlatias bemutatása segít megérteni, hogyan és miért működik jól egy ilyen rendszer. Hirtelen a helyükre kerülnek a felmerülő kétségek, a számok eloszlatják az aggodalmakat, válaszokat kapnak a kérdések.
Az akkumulátorok telepítését már most is hatalmas érdeklődés övezi a piacon. A napelemeknek teljesen hasonló folyamaton kellett átesniük ahhoz, hogy mára hétköznapi megoldássá váljanak.
Ezzel a kampánnyal szeretnénk bizonyítani, hogy az energiatárolás a napelemek természetes kiegészítése. Az energiatároló egy olyan eszköz, ami segít kihasználni a napelemekben, naperőművekben rejlő potenciált – a számos egyéb pozitív hatás, mint például az áramkimaradás okozta gondok felszámolása mellett.
Szeretnék részt venni és bemutatni a cégünk energetikai fejlesztéseit! Mit kell tennem?
Mi sem egyszerűbb ennél.
Erre a linkre kattintva egy kérdőív nyílik meg, amelyet kitöltve lehet projekteket beküldeni. Első sorban az elmúlt 2 évben üzembe helyezett rendszerekre szeretnénk fókuszálni.
Az adatok beküldése után a Planergy Solutions elkészíti a projekt adatlapját. Ha bármilyen további kérdésünk lenne, jelentkezünk a megadott elérhetőségeken!
Ezután az adatlapot felhasználva elkészítjük az adott projekt bemutatóját, amelyet megosztunk a blogunkon és a közösségi média oldalainkon.
Nagyon várjuk a kedves érdeklődő partnereket, cégeket, kérjük, keressenek minket kérdéseikkel az elérhetőségeinken!
Akkumulátor Sikersztorik – Tiszta energia, tervezhetően.
Osszuk meg egymással az ipari áramfelhasználás hatékonyságnövekedésének sztorijait, tanuljunk egymástól és alapozzuk meg a fenntartható elektromos energiarendszereink jövőjét!
-
T-görbe útmutató és tippek, miért fontos a 183 nap?
Ahhoz, hogy a DimenSim pontos eredményeket adjon, elengedhetetlen a gondosan előkészített fogyasztási profil (T-görbe Excel) feltöltése. Ismerd meg, milyen követelmények vonatkoznak a fájlokra, hogyan kezelheted a különleges eseteket, és mit tehetsz, ha valami mégsem működik! Ez az útmutató minden kérdésedre választ ad.
A T-görbe olyan grafikon, ami az energiaigény időbeli változásait ábrázolja. A terhelési görbék a vizsgált időszak során rögzített negyedórás fogyasztási adatokból képződnek, ezek az adatok pedig pontosan tükrözik a felhasználó energiafogyasztásának alakulását. A fogyasztási adatok jellemzően egy időpontból és a hozzá tartozó, negyedórás átlagteljesítményből (kW) vagy energiamennyiségből (kWh) állnak.
A T-görbe kulcsfontosságú szerepe a DimenSim használatában
A fogyasztási adatok elemzése jelentős segítséget nyújt a villamosenergia-fogyasztók számára energiafelhasználási szokásaik áttekintésében. A DimenSim platform számára pedig a fogyasztási szokások megismerése alapvető fontosságú a napelemes és akkumulátoros rendszerek optimális méretezéséhez és tervezéséhez. Bár önmagában a T-görbe szükséges, de nem elégséges feltétel a szimulációk futtatásához, elengedhetetlen eszköz a fogyasztási profil feltérképezéséhez és a megfelelő rendszerjavaslatok kidolgozásához. Jó hír, hogy ezek az adatok a legtöbb hazai szolgáltató online felületéről (távleolvasási portál) könnyen és gyorsan letölthetők.
Hogyan használd a DimenSim mintafájlt?
A DimenSim platformon az ajánlat adatoknál egy szerkeszthető mintafájl érhető el, ami megkönnyíti a terhelési görbék feltöltését. A legegyszerűbb megoldás, ha a felhasználók ezt a mintafájlt töltik le, majd saját adataikat ebbe másolják be. A feltöltésnél már csak arra kell ügyelni, hogy a fájl mindenképpen maradjon .xlsx formátumban, mivel a DimenSim csak így fogadja be. A CSV fájlokat a rendszer nem támogatja.
Az Excel kettő oszlopot tartalmaz:
- Idő: Az időbélyeget tartalmazó oszlop, ami meghatározza az adatok időbeli eloszlását.
- Érték: Ahol az energiafogyasztás mértéke olvasható.
Fontos, hogy a fájl szerkezete és formátuma megfeleljen a követelményeknek, hogy a rendszer könnyen feldolgozhassa az adatokat. De mik a legfontosabb elvárások, és hogyan ellenőrizzük őket feltöltés előtt?
1. Az időbélyeggel kapcsolatos elvárások
Legalább hat hónapnyi (183 nap) adat szükséges ahhoz, hogy az adatsor reprezentatív legyen. Ennél rövidebb időszak nem tölthető fel (de hosszabb igen).
183 napnál rövidebb idősor
Ha a felhasználó nem biztosít legalább hat hónapnyi adatot, az nem ad reprezentatív képet az energiafogyasztásáról, mivel hiányoznak belőle a szezonális változások. A napelemes termelés és az ipari fogyasztás erősen szezonális, például nyáron a magasabb termeléshez eltérő fogyasztási minták társulnak, míg télen alacsonyabb termelés mellett más energiaigények jelenhetnek meg. Rövidebb időszak adatai nem tükrözik az éves csúcsokat és mélypontokat.
183 napnál hosszabb idősor
Tegyük fel, hogy egy ipari fogyasztású vállalat az elmúlt három év összes fogyasztási adatát feltölti a DimenSim rendszerébe. Azonban az előző évben a beszerzett egy nagy teljesítményű ipari gépet, ami jelentősen megnövelte az energiafogyasztást. Ha a rendszer mindhárom év adatait figyelembe venné, akkor a fogyasztási görbe átlagolt értékei alapján alacsonyabb lenne, mint a valódi, aktuális igény. Ez torzítaná a szimulációt. Ezért a DimenSim mindig az utolsó egy év adatait használja, hiszen a legtöbb esetben a tavalyi év adatai tükrözik a leginkább a valóságot.
Különleges időpontok kezelése
Szökőév: Ha az adatok szökőévre vonatkoznak, a február 29-i napnak is szerepelnie kell a fájlban, hogy az év teljes képe megmaradjon.
Óraátállítás: Az adatokban nincs szükség az óraátállítás kezelésére (téli-nyári időszámítás), mivel ez nem befolyásolja a szimuláció pontosságát.
2. Az értékekkel kapcsolatos elvárások
A DimenSim képes mind kilowattban (kW), mind kilowattórában (kWh) megadott adatokkal dolgozni. Figyelni kell továbbá arra, hogy az értékek és a mértékegységek helyesen párosuljanak, mert csak így garantálható a szimuláció pontossága. A tizedesjel esetében nincs különösebb megkötés: a rendszer mind a tizedesvesszőt (,), mind a tizedespontot (.) egyaránt elfogadja, így ebben szabadon dönthet a felhasználó.
Hogyan kerülhetők el a buktatók a feltöltésnél?
A platform képes kezelni a legtöbb hazai szolgáltató által biztosított adatokat, és öt hitelesített formátumot támogat, amik lefedik az itthon elérhető adatforrásokat. Ha a feltöltés valamilyen okból mégsem működik, először érdemes ellenőrizni, hogy az Excel fájlban nincs-e „szemét”, például üres sorok, elrejtett sorok, nem releváns adatok vagy hibás mértékegységek. Ezek az apró hibák gyakran akadályozhatják a fájl megfelelő feldolgozását.
Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, kérjük minden felhasználónkat, küldjék el a fájlt ügyfélszolgálatunknak a sales@planergy.hu címre! Szívesen segítünk az adatok gyors átalakításában és a szimuláció elindításában.
Aki szeretne többet megtudni a platformról, kattintson ide: https://dimensim.hu/
-
A napelemes és akkumulátoros rendszerek optimális méretezésének módszere
Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy a speciális Planergy-módszertan szerint hogyan jutunk el az adott körülmények között optimális ipari napenergia-rendszer kapacitásának és vezérlésének pontos meghatározásáig.
A cikk tartalma:
- Adatgyűjtés és előfeldolgozás
- Hisztogram
- Elemzés
- Modellezés
- Optimális kapacitáslekötés
Adatgyűjtés és előfeldolgozás
A beruházás tervezésének első fázisában összegyűjtjük a rendelkezésre álló adatokat.
Egy ilyen projekt legfontosabb sarokköve a negyedórás historikus fogyasztási adat. Ezt a vállalati ügyfelek le tudják kérni az áramszolgáltatójuktól.
Ez azért fontos, mert így jól látszanak a napon belüli, a heti és a havi minimumok, illetve csúcsfogyasztási periodusok.
Ezek nagyon meghatározó jelentőségű adatok – az optimális kapacitás nagyban függ attól, hogy a fogyasztás elolszlása hogyan viszonyul a Nap járásához, illetve az áramszolgáltató által kedvezményes díjszabásban részesített időszakhoz.
Éppen ez az egyik kulcskérdés annak eldöntésében, hogy javítja -e egy telep hatékonyságát az akkumulátor, vagy sem. Amennyiben a napon belül a fogyasztási csúcs nem esik egybe a napelemes rendszer csúcstermelésével, vagy hétvégén jelentősen alacsonyabb a fogyasztás, mint hétközben, akkor nagy valószínűséggel az elemzés végén az fog kiderülni, hogy indokolt az energiatárolási kapacitás kiépítése is a napelemek mellé.
Hisztogram
Az előfeldolgozott adatokból hisztogramot készítünk, amely a vizsgált időszak fogyasztási értékeit szemlélteti.
A hisztogram mutatja a fogyasztási értékek eloszlását, segítve az elemzést és az optimális kapacitás meghatározását.
Az eljárás további célja, hogy a napon belüli fogyasztási értékek eloszlásának elemzése révén automatizáltan meghatározza az optimális kapacitáslekötést is a szolgáltatónál.
Az optimalizáció célja a büntetések elkerülése és az éves teljesítménydíj minimalizálása, figyelembe véve az ügyfél számára leggazdaságosabb megoldást.
A lekötött kapacitást lehet módosítani is, ezért bármikor érdemes lehet elindítani egy ilyen energetikai méretezési folyamatot, helyzetelemző céllal is.
TUDNIVALÓK A LEKÖTÖTT KAPACITÁS MÓDOSÍTÁSÁRÓL
- általában évente egyszer, meghatározott időszakban lehet módosítani a lekötött kapacitást.
- a pontos határidőket az áramszolgáltató határozza meg, de jellemzően az év vége felé van lehetőség a következő évre vonatkozó módosítási igény benyújtására.
- a cégnek írásos kérelmet kell benyújtania az áramszolgáltatóhoz
- a kérelemben meg kell jelölni a kívánt új kapacitásértéket
- az áramszolgáltató megvizsgálja a kérelmet és a hálózati lehetőségeket
- a módosítás függ a hálózat műszaki lehetőségeitől
- kapacitásnövelés esetén előfordulhat, hogy hálózatfejlesztésre van szükség, amit a cégnek kell finanszíroznia.
- kapacitáscsökkentés esetén figyelembe kell venni az esetleges szerződéses kötelezettségeket és a minimális lekötési időt
- a módosítás díjköteles lehet, különösen kapacitásbővítés esetén.
- a díjak mértéke függ a módosítás nagyságától és a szükséges műszaki beavatkozásoktól
- bizonyos szerződéstípusoknál lehet minimális lekötési idő vagy egyéb korlátozás
- nagymértékű módosításoknál az áramszolgáltató további műszaki vagy gazdasági feltételeket szabhat
Elemzés
Kifejlesztettünk egy algoritmust, amely elemzi a várható napelemes termelés és a fogyasztás kombinációját különböző rendszerméretekre. Az algoritmus figyelembe veszi a napi fogyasztási mintázatokat és a csúcsfogyasztási időszakokat.
Minden egyes negyedórára elvégezzük a szimulációkat és meghatározzuk az energiamérleget, az alábbi paraméterek alapján:
– napelemek termelése
– fogyasztás
– a napelemeken jelentkező túltermelés leszabályozásának vesztesége
– pénzügyi mérleg (az adott negyedórában realizált megtakarítás összege)
A folyamat során nem csak 1 db teljesítményt vizsgálunk, hanem egy teljes tartományt modellezünk, ennek köszönhetően találjuk meg az optimumot.
Az akkumulátor modellezése
Az akkumulátor-cellák villamos modellezése a rendszer egyenleteinek matematikai leírásán keresztül valósul meg, szemben az akkumulátorok tervezésekor az iparágban hagyományosan használatos végeselemes megközelítéssel.
AZ AKKUMULÁTOROK TERVEZÉSÉRE KORÁBBAN HASZNÁLT VÉGESELEMES SZIMULÁCIÓ LÉPÉSEI
- Geometria létrehozása:
Elkészítik az akkumulátor fizikai szerkezetének 3D modelljét, beleértve az elektródákat, szeparátorokat, elektrolit rétegeket.
- Anyagjellemzők definiálása:
Meghatározzák minden komponens anyagi tulajdonságait (pl. elektromos vezetőképesség, hővezetés, mechanikai tulajdonságok).
- Fizikai egyenletek beállítása:
Definiálják az elektrokémiai, hőtani és mechanikai egyenleteket, amelyek leírják az akkumulátor működését.
- Hálózás (Meshing):
A 3D modellt kisebb elemekre bontják, létrehozva a végeselemes hálót.
- Peremfeltételek és terhelések meghatározása:
Beállítják a működési körülményeket, például a töltési/kisütési áramot, környezeti hőmérsékletet.
- A szimuláció lefuttatása:
A modellt különböző működési körülmények között futtatják, elemezve a teljesítményt és a kapacitást.
- Eredmények elemzése:
Megvizsgálják a feszültségeloszlást, áramsűrűséget, hőmérséklet-eloszlást és más releváns paramétereket.
- Optimalizáláss
Az eredmények alapján módosítják a terveket.
- Validálás:
A szimulációs eredményeket összevetik a valós tesztadatokkal a modell pontosságának ellenőrzésére.
Ez egy hosszadalmas, bonyolult és drága folyamat.
A Planergy megoldása valós, mérésekből meghatározott karakterisztikákat/paramétereket használ a cellákra vonatkozóan a modell felállításakor, majd azokat matematikai modellek segítségével elemzi a szimulációk során.
Ez jóval gyorsabb megoldás.
A piacon létező akkumulátor-modellek adatai, a negyedórás fogyasztási adatok és a körülményekről (napjárás, időjárási adatsorok, stb) elérhető pontos információkat betáplálva szó szerint néhány perc alatt megkapjuk az adott napelemes és akkumulátoros kombináció valószínűsíthető teljesítmény-adatait akár évtizedes távlatban.
A módszerünk gyors ugyan, de a hatékonyságával kapcsolatban sem merülhet fel kétség: a Planergy megoldásának hitelességét és pontosságát a BME független kutatással igazolta.
Optimális rendszerméret
Az elemzés eredményei alapján az algoritmus kiszámítja az ideális rendszerméretet csak napelemmel, illetve napelem + akkumulátor kombinációban egyaránt.
Az optimalizáció során egy többváltozós célfüggvényt maximalizálunk, amelyet a nettó jelenérték, megtérülési fedezeti pont és a megtakarítások súlyozásával állítunk elő.
NETTÓ JELENÉRTÉK SZÁMÍTÁSA AZ AKKUMULÁTOR-KAPACITÁS TERVEZÉSÉHEZ
A nettó jelenérték (NPV) számítása az akkumulátor kapacitás-tervezésének az a lépése, amely során a tervezett akkumulátor rendszer teljes élettartama alatt várható pénzáramlásokat jelenértékre számítjuk át, figyelembe véve a kezdeti beruházási költségeket.
Képlet:
NPV = -C₀ + Σ (Cᵢ / (1 + r)ⁱ)
Ahol:
C₀: kezdeti beruházási költség
Cᵢ: i-edik év nettó pénzáramlása
r: diszkontráta
i: évek száma
Szükséges bemeneti adatok:
Tervezett akkumulátor-kapacitás (kWh)
Beruházási költség ($/kWh)
Várható élettartam (év)
Éves működési és karbantartási költségek
Becsült éves bevételek (energiatárolásból, hálózati szolgáltatásokból)
Diszkontráta
A folyamat:
- Különböző kapacitás-opciók definiálása
- Minden opcióra pénzáramlás-előrejelzés készítése
- NPV számítása minden opcióra
- Eredmények összehasonlítása és értékelése
A kapacitás optimalizációjának legfontosabb paraméterei:
– napelemes beruházás nettó jelenértéke
– az akkumulátor hozzáadott nettó jelenértéke
– villamosenergia-megtakarítás
– a megtérülés fedezeti pontja
Ezeket megfelelően súlyozva alakul ki a pénzügyileg optimális rendszerméret, és a legkisebb rendszerméret, amit még érdemes megépíteni.
A vizsgálati tartományt a bekerülési költség tartományával szűkíthetjük. Ez azt jelenti, hogy természetesen adott, meghatározott összegű rendelkezésre álló tőkével is le tudjuk futtatni a szimulációt – és akár mellé meg tudjuk mutatni azt a „valóban” optimális beruházást is, amelyet befektetési költségkorlát nélkül létre lehetne hozni az adott ipari lokáción és felhasználási mód mellett.
Szintén magától értetődik, hogy korábban már telepített napelemeket is képesek vagyunk a modellbe integrálni, és ennek megfelelően határozzuk meg a további napelem- ill. akkumulátor-telepítés gazdasági optimumát.
Az optimalizáció során a Digital Twin-modellen, valódi eszközök digitális ikerpárjain futnak le a szimulációk.
A szimulációk során használt akkumulátor-modellek méréseken, adatlapi karakterisztikákon alapulva írják le az energiatároló viselkedését és öregedését. Ennek köszönhetően tudunk töltést/kisütést szimulálni, éves ciklusszámot számolni, élettartamot becsülni.
A degradáció modellezésével, a meghatározott fogyasztási jellemzők és az akkumulátor javasolt felhasználási módjai alapján becsülhetővé válik az energiatároló élettartama, évről évre nyomon követhető a várható degradáció és annak hatása a pénzügyi eredményekre.
Optimális kapacitáslekötés
A szimuláció során kiszámítjuk, hogy a lekötött kapacitást mikor lépi túl a fogyasztás, mennyi lesz az ezért kirótt büntetés, illetve ez hogyan viszonyul a lekötés költségeihez – ennek eredményeképpen olyan lekötést fog javasolni a megoldásunk, amelynél az összköltség a lehető legalacsonyabb.
Az eljárás során azt is figyelembevesszük, hogy a felhasználó különböző elosztói teljesítménydíjakat fizethet a lekötött kapacitás függvényében. Ezek a díjak annál nagyobbak, minél nagyobb a lekötött kapacitás.
Az elemzés eredményei alapján az algoritmus kiszámítja napelem nélküli, napelemes és napelem+akkumulátor használata mellett, hogy hány kW kapacitást érdemes lekötni a szolgáltatónál, hogy a kívánt mértékig csökkentsük a büntetéseket és minimalizáljuk az éves teljesítménydíjat.
Az algoritmus az optimális napelem/napelem+akkumulátor méretet használja fel, amelyet korábban meghatároztunk, és ennek csökkentett fogyasztási hatását is beépíti a számításokba.
A Planergy innovatív tervezési folyamatának legfontosabb előnyei
Az automatizált elemzési módszerünk legfontosabb előnyei:
– pontos és gyors meghatározás
– minimalizálja az emberi hibázás esélyét
– kapacitásokat szabadít fel, mivel nincs szükség manuális elemzésre
– az optimalizált napelemes- és tárolási kapacitás több megtakarítást, gyorsabb megtérülést eredményez
– az optimalizált kapacitáslekötés révén az ügyfelek jelentős további költségmegtakarítást érhetnek el
Fontos elmondani még, hogy az előnyök kihasználása nem ér véget a tervezés véglegesítésével!
A szimulációkban használt EMS-logika (vagyis az energiamenedzsmentet illető beállítások és felhasználási módok összessége) direktben alkalmazható a fizikai eszköz vezérlésére is. Ez azt jelenti, hogy a szimulációs modellben kitesztelt vezérlési mód később, a valóságban megépített rendszerben is felhasználható.
Sőt, a szimulációkat később meg lehet ismételni, hogy a változó körülmények, a telephely fogyasztásában beálló módosulások hatásainak megfelelően módosítsuk a vezérlési logikát, illetve (amennyiben szükséges), változtassunk a kiépített napelem+akkumulátor kapacitásokon, illetve a lekötött kapacitáson.
Ennek köszönhetően az új energiarendszer optimális megtervezettségén túlmenően dinamikusan biztosítani lehet a folyamatosan optimális energiafelhasználást, az adott ipari terület teljes életciklusában.
Hasznosnak találta ezt az összefoglalót a napelemek és akkumulátorok kapacitás-tervezésének folyamatáról? A Planergy Akadémia egy olyan exkluzív technológiai hírforrás, amellyel érdemes képben maradni! Ne maradjon le a tiszta energiarendszerek tervezését és működtetését érintő innovációkról, értesüljön elsők között a Planergy új fejlesztéseiről és iparági információiról!
-
Szimulációból valódi profit: így segíti a peak-shaving és az önfogyasztás-optimalizáció az ipari energiafogyasztókat
A Planergy által kifejlesztett szoftveres szimulációs környezet alkalmas ipari napelemes és akkumulátoros rendszerek komplex szimulációjára. Ennek köszönhetően bármilyen telephely számára könnyedén kiszámítja az oda tökéletesen illeszkedő energetikai beruházás paramétereit, vagyis azt, hogy milyen kapacitású napelemekre és akkumulátorokra van szükség. Az akkumulátorok esetében a konkrét modellre is javaslatot tesz.
Az akkumulátorokat azonban többféleképpen fel lehet használni. Ez már a vezérlési beállítások kérdéskörébe tartozik. Szolgáltatásunk ebben is segítséget nyújt, folyamatosan fejlesztjük a szimulációs megoldásainkat annak érdekében, hogy bárki élhessen a felhasználási módokban rejlő profitmaximalizálási lehetőségekkel.
Önfogyasztás-optimalizáció
Önfogyasztás-optimalizálás esetén a napelemes rendszer által megtermelt energia minél nagyobb arányú felhasználásának elérése a cél.
A napelemes rendszer energiatárolóval való kiegészítése révén csökkenthető a vissz-watt veszteség, ezáltal tovább csökkenthető a hálózatról vételezett energia mennyisége.
Miért van ez és hogyan működik ez a felhasználási mód pontosan?
Amikor a napelemek többet termelnek, mint ami az aktuális fogyasztás, abban az esetben a napelemes rendszert le kell szabályozni az aktuális fogyasztási küszöbre, ugyanis a hálózatra történő visszatáplálás nem engedélyezett. Akkumulátor alkalmazásával ez az energia eltárolható és később, amikor a napelemes termelés már önmagában nem tudná fedezni a fogyasztást, akkor felhasználható. Ez a fogyasztási szokásoktól függően lehet a déli többlettermelés felhasználása az esti órákban vagy éjszaka, vagy akár a hétvégi termelés egy részének felhasználása a hétfői üzemkezdetkor.
Ebben az esetben a beruházással elérhető megtakarítás a vételezés energiaköltségének és a forgalomarányos rendszerhasználati díj tételeinek csökkenéséből ered. Gyakorlatilag „kiterjesztjük” a napelemek kapacitását, „elmentve” az extra energiát, ami termelődik rajtuk.
A központi energiamenedzsment működése az alábbi szabályok szerint valósul meg:
- A napelemes termelés elsősorban a fogyasztásba integrálódik. Ha a napelemes termelés kisebb, mint az aktuális fogyasztás, akkor a napelemek által megtermelt összes energiát azonnal felhasználjuk.
- Ha a napelemes termelés nagyobb, mint az aktuális fogyasztás és az energiatároló nincsen teljesen feltöltve, akkor a többlettermelés az akkumulátort tölti.
- Ha a napelemes termelés nagyobb, mint a fogyasztás, és az energiatároló teljesen fel van töltve, akkor már nincs mit tenni, a napelemes rendszert le kell szabályozni, ez itt is veszteséget jelent. Megfelelő kapacitáskialakítással ez a veszteség minimalizálható.
- Ha a napelemes rendszer termelése kisebb, mint az aktuális fogyasztás és a tároló nincsen teljesen lemerülve, akkor az aktuális fogyasztás szintjéig (vagy a tároló által kiadható maximum teljesítményig) az akkumulátorból is vételezi a rendszer az eltárolt energiát.
- Minden egyéb esetben, amikor a fogyasztás nem fedezhető teljes egészében a napelemes és akkumulátoros rendszerrel, a szükséges energiát a hálózatról vételezzük.
Csúcslevágás, avagy peak-shaving
A ‘peak shaving’ alapvetően egy olyan stratégiát jelent, amelyet az energiafelhasználók alkalmaznak annak érdekében, hogy csökkentsék az energiafogyasztásuk csúcsértékeit (angolul: peak demand).
A ‘peak demand’ azon időszakokat jelöli, amikor az energiafelhasználás a legmagasabb az adott időszakban vagy az adott napon. A hazai szolgáltatási környezetben, az ipari felhasználók Elosztói Engedélyessel való szerződésében a lekötött teljesítmény értékét is rögzítik. Ez az a teljesítmény-érték, amelynek a rendelkezésre állását minden időpontban biztosítani kell a csatlakozási ponton.
Az ipari telephely számára fontos gazdasági előnyt nyújthat az, ha az előre meghatározott vételezési szintet minél ritkábban lépi át. Mivel ezek a túllépések jelentős extra költségeket jelenthetnek az energiafelhasználás terén, ezért érdemes lehet az akkumulátorokban tárolt extra energiát az ilyen csúcsfogyasztási esetekre tartogatni, és így „levágni” a hálózat felé jelentkező, kiugró fogyasztási esetek „csúcsát”.
Akkumulátoros és napelemes rendszer esetén a központi energiamenedzsment működése az alábbi szabályok szerint valósul meg:
- Az akkumulátor elsődleges feladata a fogyasztási csúcsoknál a lekötött teljesítményszint feletti fogyasztás biztosítása annak érdekében, hogy a hálózati fogyasztás a lekötött mennyiséget ne lépje át.
- Az akkumulátornak a várható fogyasztási csúcsok előtt feltöltött állapotban kell lennie, amely megvalósítható a napelemes rendszerről, illetve a hálózatról is, az aktuális fogyasztás felett a lekötött teljesítményszint mértékéig.
A hatékony működéshez elengedhetetlen a fogyasztás minél pontosabb tervezése, ezáltal sokkal könnyebben optimalizálható a működés. Illetve, ha előre tudjuk, hogy milyen időszakokban nem kell majd az akkumulátort peak-shavingre használni, akkor tovább optimalizálható a rendszer működtetése azáltal, hogy például az önfogyasztás-optimalizálási felhasználási módban is alkalmazható az akkumulátor.
A szimulációs környezet komponensei és központi logikája
A szimulációs környezet az akkumulátor-modellek részletes modelljein túl tartalmaz egy központi logikát is, amely a teljesítménymenedzsmentet valósítja meg a kívánt működés szerint.
A szimulációk során meghatározott optimális működést a telephelyen, a valóságban is ugyanúgy meg lehet valósítani, mert a központi logika legenerál egy kódot C programnyelven, amely alkalmas a terepi eszközökön való futtatásra.
Így jöhet létre az a központi energiamenedzsment a valós felhasználásban is, mint amit a szimuláció során optimálisként azonosítottunk be az ipari fogyasztó számára.
A szimulációs környezet az alábbi komponensek részletes modelljeit tartalmazza:
- napelemes rendszer
- lítium-ion alapú akkumulátoros rendszer
- inverter
- energiamenedzsment/teljesítménymenedzsment logika
Az energiamenedzsment/teljesítménymenedzsment logika határozza meg a mindenkori működést. Figyeli az egyes komponensek aktuális állapotát és a beállított céloknak megfelelően aktívan szabályozza a teljesítményt.
A szimulációs környezet tehát így segít beállítani az önfogyasztásra vagy a peak-shavingre optimalizált működést, vagy akár ezek hibridjét is, ahogyan az az adott ipari-vállalati energiafogyasztó egység számára optimális és tökéletesen testreszabott.
Összes cikkünk
Planergy Solutions
A tervezhető napenergia
Az ipari napelemes és akkumulátoros megoldások független szakértője. Az ipari napelemes és akkumulátoros megoldások független szakértője. Az ipari napelemes és akkumulátoros megoldások független szakértője.
Vegye fel velünk a kapcsolatot
Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlap kitöltésével, és kollégáink hamarosan felkeresik Önt. Sürgős? Keressen minket telefonon: