Zero Waste a zöldenergia-szektorban

Dorka Tarnai

A veszteségmentes (“Zero Waste”) irányzat a megújuló energia szektorban a  feleslegesen megtermelt, el nem használt energia minimalizálását és az energetikai hatékonyság maximalizálását jelenti. 

Az irányzat ajánlásait betartva a termelő és fogyasztó rendszereket úgy alakítják ki, hogy működésük során a lehető legkisebb mértékben keletkezzen fel nem használt energia, és az építés során is a beruházási céloknak megfelelő anyagfelhasználásra törekszenek.

A Zero Waste on Renewables irányzat célja, hogy a megújuló energia felhasználásának optimalizálásával elkerüljük a pazarló energetikai rendszerek építését, azaz a túlméretezett vagy nem gazdaságosan üzemeltethető rendszerek létesítését.

Hasonlóan az iparág-független “Zero Waste” mozgalom célkitűzéseihez, a zöldenergia-szektorban is új módszertanok és szabályrendszerek bevezetése vált elengedhetetlenné napjainkra.

Ezek segítségével a szükséges és elégséges szintre csökkenthető az újonnan gyártott és felhasznált energiatermelő és- tároló eszközök száma, növelhető azok hatékonysága és kihasználtsága, valamint csökkenthető az általuk okozott közvetlen és közvetett veszteség, hulladék.

A szemlélet kiemelt célkitűzése az is, hogy a zöldenergiát használók és hasznosítók oldalán is megfogalmazódjon egy igény az optimálisan méretezett és üzemeltetett energetikai rendszerek iránt.

Mára világossá vált, hogy korszerű energiatárolási megoldások nélkül a felhasználók jelentős része képtelen pazarlás nélkül, hatékonyan hasznosítani a zöldenergiát.

A napelemek és a szélturbinák élettartama  jelentősen javult az elmúlt években (akár a 25 évet is meghaladhatják), és az újrahasznosításra is egyre jobb megoldások állnak rendelkezésre, magas hatásfokkal. Utóbbi akár a 95%-ot is elérheti, ami a Zero Waste szemlélet szempontjából kiemelt jelentőségű.

A direkt és indirekt veszteségek minimalizálása érdekében a mozgalom azt az ajánlást fogalmazza meg, hogy a telepítők és a végfelhasználók törekedjenek a helyi fogyasztási szokásokat figyelembe vevő rendszerek tervezésére, hogy a lehető leghatékonyabb és megfelelően méretezett megújuló energetikai rendszereket építhessenek.

Habár a vásárolt villamosenergia-fogyasztás teljes kiváltása ma még gazdaságtalan célkitűzés ipari rendszerek esetén, ún. hibrid rendszerek telepítésével – ahol a zöldenergia termelése mellett az eltárolása is megoldott – minimalizálható a hálózatból vásárolt energia mennyisége, és maximalizálhatók a fogyasztáscsökkenésből adódó megtakarítások.

A napelemes és akkumulátoros rendszerek hálózati integrációjával jelentősen javíthatjuk a megújuló erőforrások kihasználását, megőrizhetjük a hálózat stabilitását, biztosíthatjuk a hatékony energiaelosztást és csökkenthetjük az energiapazarlást. A fejlett technológiák, intelligens algoritmusok és hatékony vezérlőrendszerek révén az optimalizálás segíthet a megújuló energiában rejlő teljes potenciál kiaknázásában, ami egy zöldebb és rugalmasabb globális villamosenergia-rendszerhez vezet.

Ezeket se hagyja ki

A digitális ikrek technológiája forradalmasíthatja az akkumulátor rendszerek tervezését. Lehetőség nyílik rá, hogy részletes modellek készüljenek a várható viselkedésről, így jelentős pénzügyi és műszaki biztonsággal lehet számolni.
A Planergy Solutions és a Magyar Akkumulátor Szövetség közös kampányt indít! Szeretnénk hírét vinni a hazai ipari akkumulátoros beruházásoknak!
Vajon optimálisabb rendszereket tervezne a mesterséges intelligencia, mint a szakemberek? Megoldaná a túltermelés és zöld energia pazarlás problémáját?

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlap kitöltésével, és kollégáink hamarosan felkeresik Önt. Sürgős? Keressen minket telefonon:

Kapcsolatfelvételi űrlap